Kulturni center Maribor, Zbirka Znanstvena monografija 019, število strani 154, leto izida 2021
ZA NAROČILO KLIKNI TUKAJ

PRIPOVEDNIŠTVO JOŽETA KERENČIČA
Pripovedna proza Jožeta Kerenčiča je bila zaradi ideoloških vzgibov in njegovega političnega predvojnega delovanja skozi desetletja skorajda neraziskana, po osamosvojitvi Slovenije pa v večji meri prezrta. Ker je obravnavani avtor eden izmed manj vidnih predstavnikov socialnega realizma, se je njegovim proznim delom posvetilo bore malo literarnih zgodovinarjev. Jože Kerenčič je v obdobju med vojnama bil izjemno aktiven klicatelj revolucije in vstajniški govornik v vzhodnoštajerskem prostoru.
***
Laura Mohorko je pisatelja Jožeta Kerenčiča, ki je v svojih novelah prepričljivo ubesedil težko življenje človeka na obrobju Slovenskih goric in svoj pogled mestoma vsaj za hipec usmeril tudi v lepoto s soncem obsijanih valovitih gričev domače pokrajine, prepričljivo umestila v slovensko književnost socialnega realizma in na literarni zemljevid vzhodnoštajerskih besednih umetnikov, v družbo Stanka Vraza, Božidarja Flegeriča, Milene Mohorič, Antona Ingoliča, Ivana Potrča in drugih.
Red. prof. dr. Jožica Čeh Steger: Iz recenzije
***
Lauri Mohorko se v imenu Zgodovinskega društva Ormož in še posebej v imenu njegovih rojakov Kogovčanov iskreno zahvaljujem za pogum in za dejstvo, da se je lotila strokovne obdelave Kerenčičevega pisateljskega opusa. Tudi s pomočjo njenega prispevka bomo mogoče spoznali, kakšnega neizživetega pisatelja, umetniškega ustvarjalca in znanstvenega delavca smo Slovenci s Kerenčičem izgubili.
Tonček Luskovič: Iz recenzije
***
